سایت بت برو : Stars galore for Kiwis, Tonga, PNG, Samoa, Fiji, Cook Islands, NSW, Queensland


سایت بت برو
سایت betboro

All the representative squads bursting with NRL talent for the Pacific Tests have been announced, along with the NSW team for Origin II in Perth and Kotoni Staggs will be able to line up for Tonga after being dropped by the Blues.

The under 19 Origin squads as well as the women’s NSW and Queensland teams have been announced with the Queensland men’s line-up for Origin II the only one yet to be publicised.

Staggs and Daniel Tupou were selected for Tonga but the Roosters winger will play for the Blues after being retained in the squad by Brad Fittler.

Tonga coach Kristian Woolf has consulted with Fittler throughout the week and Staggs will line up against the Kiwis next Saturday in Auckland.

Players earn $15,000 a match in Origin while the Tongan representatives will pocket just $2000 for their Test against New Zealand.

Papua New Guinea announced their team for their Campbelltown clash with Fiji. Storm centre Justin Olam, Rabbtiohs winger Alex Johnston, Broncos veteran David Mead and Roosters utility Lachlan Lam will form the basis of the Kumuls side.

Fiji will feature the likes of Storm prop Tui Kamikamica, Panthers forward Viliame Kikau, Rabbitohs centre Taane Milne and wing threats Maika Sivo (Parramatta) and Mikaele Ravalawa (Dragons).

Samoa have also named a team filled with NRL talent for their clash with Cook Islands. Martin Taupau, Jaydn Su’A and David Nofoaluma will be at the forefront of the Toa Samoa squad. Esan Marsters, Makahesi Makatoa and Brendan Piakura headline the players with NRL experience in the Cook Islands team.

The NSW and Queensland under 19 squads have been announced for Thursday’s double-header at Leichhardt Oval which kicks off Representative Round.

SYDNEY, AUSTRALIA - JUNE 08: Kotoni Staggs of the Blues runs the ball during game one of the 2022 State of Origin series between the New South Wales Blues and the Queensland Maroons at Accor Stadium on June 08, 2022 in Sydney, Australia. (Photo by Cameron Spencer/Getty Images)

Kotoni Staggs. (Photo by Cameron Spencer/Getty Images)

Cook Islands is the only Test nation yet to announce their squad for Representative Round while the men’s State of Origin sides will not be named until after the completion of Round 15.

The action kicks off next Thursday with the under-19 Origin game at Leichhardt Oval. Friday features the women’s Origin clash in Canberra before New Zealands host top-class rugby league for the first time since 2019 when the Kiwis take on Tonga in Auckland.

Campbelltown will be the venue for the Pacific double header featuring Samoa against the Cook Islands, followed by Papua New Guinea taking on Fiji.

The Representative Round ends with the men’s Origin showdown in Perth where NSW need to win to keep the series alive after Queensland’s 16-10 upset in game one.

Representative Round
(all times AEST)

  • Origin women’s under 19 at Leichhardt Oval on Thursday June 23: Women’s game at 5.45pm, men’s game at 7.45pm
  • Women’s State of Origin at Canberra’s GIO Stadium on Friday, June 24 at 7.45pm
  • New Zealand Kiwi Ferns v Tonga women’s Test in Auckland on Saturday, June 25 at 1.10pm
  • New Zealand Kiwis v Tonga men’s Test in Auckland on Saturday, June 25 at 3.20pm
  • Pacific double header featuring Samoa v Cook Islands at 5.40pm and PNG v Fiji at Campbelltown Stadium on Saturday, June 25 at 7.50pm
  • State of Origin II at Perth’s Optus Stadium on Sunday, June 26 at 7.50pm

Thursday, June 23

Women’s U19 State of Origin: 5.45pm at Leichhardt Oval

NSW: Rosemarie Beckett (Parramatta Eels), Rueben Cherrington (Cronulla Sharks), Iesha Duckett (Indigenous Academy Sydney Roosters), Alanna Dummett (Canberra Raiders), Chloe Jackson (North Sydney Bears), Ruby-Jean Kennard (Parramatta Eels), Jules Kirkpatrick (Newcastle Knights), Tiana Kore (Illawarra Steelers), Petesa Lio (Parramatta Eels), Milly Lupo (Indigenous Academy Sydney Roosters), Losana Lutu (Wests Tigers), Tahleisha Maeva (Parramatta Eels), Mia Middleton (Newcastle Knights), Tayla Montgomery (Indigenous Academy Sydney Roosters), Salma Nour (Illawarra Steelers), Andie Robinson (Cronulla Sharks), Monalisa Soliola (Canterbury-Bankstown Bulldogs), Jada Taylor (Indigenous Academy Sydney Roosters), Cassey Tohi-Hiku (St George Dragons), Chantel Tugaga (St George Dragons), Leilani Wilson (Indigenous Academy Sydney Roosters), Anneka Wilson (Indigenous Academy Sydney Roosters).

Queensland: Jacinta Carter (Wynnum Manly Seagulls), Jetaya Faifua (Tweed Seagulls), Jada Ferguson (Tweed Seagulls), Sunny Gerrard (Burleigh Bears), Jayde Herdegen (Wynnum Manly Seagulls), Fiona Jahnke (West Brisbane Panthers), Felila Kia (Wynnum Manly Seagulls), Chantay Kiria-Ratu (Tweed Seagulls), Lavinia Kitai (Brisbane Tigers), Lily-Rose Kolc (Burleigh Bears), Hannah Larsson (West Brisbane Panthers), Tahlia Marshall (Brisbane Tigers), Montana Mook (Northern Pride), April Ngatupuna (North Queensland Gold Stars), Emma Paki (Central Queensland Capras), Dannii Perese (Burleigh Bears), Jasmine Peters (North Queensland Gold Stars), Otesa Pule (Central Coast Roosters), Georgina Tuitaalili (Redcliffe Dolphins), Helen Uitualgi (Wynnum Manly Seagulls), Ellie Williamson (Wynnum Manly Seagulls), Lillian Yarrow (Central Queensland Capras).

Men’s U19 State of Origin: 7.45pm at Leichhardt Oval

NSW: Paul Alamoti (Canterbury-Bankstown Bulldogs), Michael Asomua (Canberra Raiders), Jack Bostock (Illawarra Steelers), Max Bradbury (Newcastle Knights), Oskar Bryant (Tweed Seagulls), Jack Cole (Penrith Panthers), Toby Couchman (Illawarra Steelers), Jaylan De Groot (Tweed Seagulls), Samuela Fainu (Manly-Warringah Sea Eagles), Terrell Kalo Kalo (South Sydney Rabbitohs), Oryn Keeley (Newcastle Knights), Justin Matamua (Wests Tigers), Davvy Moale (South Sydney Rabbitohs), Trey Mooney (Canberra Raiders), Tyler Moriarty (Sydney Roosters), Brandon Morkos (Canberra Raiders), Larry Muagututia (Parramatta Eels), Jonah Pezet (Melbourne Storm), Charlie Thompson (Manly-Warringah Sea Eagles), Brandon Tumeth (Wests Tigers), Thomas Weaver (Tweed Seagulls), Jacob Webster (Illawarra Steelers).

Queensland: Paul Bryan (Newcastle Knights), Xavier Chatfield-Mooka (Sydney Roosters), Thomas Duffy (Townsville Blackhawks), Jojo Fifita (Gold Coast Titans), Kuli Finefeuiaki (Townsville Blackhawks), Jye Gray (Souths Logan Magpies), Eddie Hampson (Townsville Blackhawks), Angus Hinchey (Norths Devils), Jack Howarth (Melbourne Storm), Isaiah Iongi (Penrith Panthers), Luke Jack (Townsville Blackhawks), Tane Kiriona (Canberra Raiders), Jacob Mene (Townsville Blackhawks), Blake Mozer (Brisbane Broncos), Kaleb Ngamanu (Tweed Seagulls), Shaun Packer (Wynnum Manly Seagulls), Josiah Pahulu (Burleigh Bears), Ben Te Kura (Norths Devils), Robert Toia (Sydney Roosters), Xavier Va’a (Sydney Roosters), Ragarive Wavik (Townsville Blackhawks), Harradyn Wilson (Souths Logan Magpies).

Maroons captain Ali Brigginshaw (right) tackles Centre for NSW Women is number 4Isabelle Kelly

(Photo by Dan Peled/Getty Images)

Friday, June 24

Women’s State of Origin: 7.45pm at GIO Stadium

NSW: Kezie Apps(St George Illawarra Dragons), Corban Baxter (Sydney Roosters), Shaylee Bent (St George Illawarra Dragons), Teagan Berry (St George Illawarra Dragons), Millie Boyle (Brisbane Broncos), Sam Bremner (Cronulla Sharks), Keeley Davis (St George Illawarra Dragons), Kirra Dibb (Newcastle Knights), Quincy Dodd (St George Illawarra Dragons), Filomina Hanisi (Parramatta Eels), Talei Holmes (St George Illawarra Dragons), Caitlan Johnston (Newcastle Knights), Isabelle Kelly (Sydney Roosters), Olivia Kernick (Sydney Roosters), Yasmin Meakes (Sydney Roosters), Rachael Pearson (St George Illawarra Dragons), Tiana Penitani (Parramatta Eels), Jessica Sergis (Sydney Roosters), Hannah Southwell (Sydney Roosters), Simaima Taufa (Parramatta Eels), Sarah Togatuki (Sydney Roosters), Emma Tonegato (St George Illawarra Dragons).

Queensland: 1. Tamika Upton (Brisbane Broncos) 2. Emily Bass (Brisbane Broncos) 3. Evania Pelite (Gold Coast Titans) 4. Shenae Ciesiolka (Brisbane Broncos) 5. Julia Robinson (Brisbane Broncos) 6. Tarryn Aiken (Brisbane Broncos) 7. Ali Brigginshaw (Brisbane Broncos) 8. Chelsea Lenarduzzi (Brisbane Broncos) 9. Brittany Breayley-Nati (Gold Coast Titans) 10. Shannon Mato (Gold Coast Titans) 11. Tallisha Harden (Burleigh Bears) 12. Tazmin Gray (Gold Coast Titans) 13. Destiny Brill (Gold Coast Titans) 14. Lauren Brown (Brisbane Broncos) 15. Jessika Elliston (Gold Coast Titans) 16. Steph Hancock (Gold Coast Titans) 17. Tiana Raftstrand-Smith (Gold Coast Titans) 18. Zahara Temara (Sydney Roosters) 19. Karina Brown (Gold Coast Titans) 20. Romy Teitzel (Newcastle Knights) 21. Keilee Joseph (Sydney Roosters) 22. Sara Sautia (Brisbane Broncos).

Saturday, June 25

Kiwi Ferns v Mate Ma’a Tonga Women: 1.10pm (AEST) at Mt Smart Stadium

Kiwi Ferns: Amy Turner, Annetta-Claudia Nu’uausala, Autumn-Rain Stephens Daly, Charlotte Scanlan, Christyl Stowers, Georgia Hale, Hailee-Jay Maunsell, Kararaina Wira-Kohu, Karli Hansen, Katelyn Vaha’akolo, Krystal Rota, Laishon Albert-Jones, Madison Bartlett, Mya Hill-Moana, Ngatokotoru Arakua, Nita Maynard, Page, McGregor, Raecene McGregor, Roxy Murdoch.

Mate Ma’a Tonga: Laikha Clarke (Gold Coast Titans), Tegan Dymock (St George Illawarra Dragons), Keisharn Hala (Brisbane Tigers), Elenoa Havea, Haylee Hifo (Mounties), Kalosipani Hopoate (Sydney Roosters), Bridget Hoy (Tweed Seagulls) Mary Latu, Amelia Mafi, Seli Mailangi (Parramatta Eels), Shannon Muru (South Sydney Rabbitohs), Kimberly Nikua (St Marys), Monica Samita, Natasha Penitani (Cronulla Sharks), China Polata (Brisbane Broncos), Pier Pritchard (North Sydney Bears), Erana Reti (St George Dragons), Luisa Sekona (West Brisbane Panthers), Lavinia Tauhalaliku, Ana Taumalolo.

AUCKLAND, NEW ZEALAND - JUNE 22: Jesse Bromwich of the Kiwis (C) is tackled during the Oceania league test between the Kiwis and Mate Ma'a Tonga at Mt Smart Stadium on June 22, 2019 in Auckland, New Zealand. (Photo by Fiona Goodall/Getty Images)

Jesse Bromwich is tackled in the 2019 Test between the Kiwis and Tonga at Mt Smart Stadium. (Photo by Fiona Goodall/Getty Images)

New Zealand v Mate Ma’a Tonga: 3.20pm AEST at Mt Smart Stadium

New Zealand have named a 25-man squad full of Test and NRL experience for their clash with Tonga at Mt Smart Stadium on Saturday June 25. Recently dumped Wests Tigers mentor Michael Maguire will coach the side in its first outing since November, 2019.

Storm veterans Jesse and Kenny Bromwich, Brandon Smith and Nelson Asofa-Solomona will form the nucleus of a tough pack while veteran playmaker Kieran Foran is vying with Dylan Brown to partner Jahrome Hughes in the halves after Shaun Johnson was overlooked.

Te Maire Martin, who has made a tremendous comeback from retirement for the Broncos this season, has been rewarded for his stellar form and is a strong chance to fill the No.1 jersey left vacant by Roger Tuivasa-Sheck’s switch to rugby.

Roosters star Joey Manu will also add a touch of class out wide while Sharks winger Ronaldo Mulitalo, who was controversially ruled ineligible for Queensland last year, has been selected in his first Kiwis squad.

Kiwis squad
Nelson Asofa-Solomona (Storm), Jesse Bromwich (Storm), Kenneath Bromwich (Storm), Dylan Brown (Eels), Erin Clark (Titans), James Fisher-Harris (Panthers), Kieran Foran (Sea Eagles), Peta Hiku (Cowboys), Jahrome Hughes (Storm), Moses Leota (Panthers), Isaac Liu (Titans), Joseph Manu (Roosters), Te Maire Martin (Broncos), Ken Maumalo (Tigers), Ronaldo Mulitalo (Sharks), Griffin Neame (Cowboys), Briton Nikora (Sharks), Marata Niukore (Eels), Isaiah Papalii (Eels), Jordan Rapana (Raiders), Jordan Riki (Broncos), Brandon Smith (Storm), Scott Sorensen (Panthers), Joseph Tapine (Raiders), Dallin Watene-Zelezniak (Warriors)

Daniel Tupou. (Photo by Fiona Goodall/Getty Images)

Tonga coach Kristian Woolf named a squad filled with NRL talent for the Test with the Kiwis and while he gets Kotoni Staggs back from Origin duty, he has lost Sharks centre Siosifa Talakai to NSW.

Manly forward Haumole Olakau’autu was an outside chance of being picked by the Blues but will now wear the red of Tonga next weekend.

Cowboys assistant Dean Young will coach Tonga as Woolf is in England with St Helens.

The Tongan forwards will be led by Cowboys lock Jason Taumalolo and also feature Rabbitohs second-rower Keaon Koloamatangi, Roosters veteran Siosiua Taukieaho, Canterbury’s Tevita Pangai jnr and Titans prop Moeaki Fotuaika, who represented Queensland in the Origin arena last year but was overlooked for game one last week.

In the backs, Dragons centre Moses Suli, Parramatta rising star Will Penisini, Sharks winger Sione Katoa and Sea Eagles rookie Tolu Koula have plenty of attacking potency while St George Illawarrra young gun Talatau Amone is in line for his Test debut in the halves alongside Penrith teenager Isaiya Katoa, who has signed with the Dolphins next year.

Tonga squad: Tolotau Koula (Sea Eagles), Daniel Tupou (Roosters), Siosifa Talakai (Sharks), Moses Suli (Dragons), Sione Katoa (Sharks), Kotoni Staggs (Broncos), Talatau Amone (Dragons), Siosiua Taukieaho (Roosters), Siliva Havili (Rabbitohs), Addin Fonua-Blake (Warriors), Sitili Tupouniua (Roosters), Keaon Koloamatangi (Rabbitohs), Jason Taumalolo (Cowboys), Soni Luke (Panthers), Haumole Olakau’atu (Sea Eagles), Tevita Pangai jnr (Bulldogs), Tevita Tatola (Rabbitohs), Moeaki Fotuaika (Titans), Will Penisini (Eels), Isaiya Katoa (Panthers), Andrew Fifita (Sharks), Joe Ofahengaue (Wests Tigers), Starford To’a (Wests Tigers), Christian Tuipulotu (Sea Eagles), Eliesa Katoa (Warriors)

Martin Tapau

Martin Taupau. (Photo by Kai Schwoerer/Getty Images)

Samoa v Cook Islands: 5.40pm at Campbelltown Sports Stadium

Samoa: Young Warriors playmaker Ronald Volkman, who is making his NRL debut in Round 15 against Penrith, is a chance to earn his first Test jersey next weekend, likely on the bench with club teammate Chanel Harris-Tavita and Knights veteran Anthony Milford also in Samoa’s squad to face Cook Islands at Campbelltown in the Saturday double-header.

Matt Parish’s team features plenty of seasoned NRL first-graders with international experience, including Marty Taupau, Jaydn Su’A, David Nofoaluma, Luciano Leilua and Josh Aloiai.

Blues winger Brian To’o, centre Stephen Crichton, five-eighth Jarome Luai and props Payne Haas and Junior Paulo, and young reserve Joseph Suaalii are eligible to represent Samoa. A couple of them may not be selected for NSW in Origin II.

From the Queensland team, Tino Fa’asuamaleaui, Josh Papalii, Jeremiah Nanai, Murray Taulagi are also potential Samoan selections but all but certain to be in the Maroons squad for the Optus Stadium stoush.

Samoa: Anthony Milford (Newcastle Knights), Bunty Afoa (Warriors), Chanel Harris-Tavita (Warriors), Charlie Staines (Penrith Panthers), David Nofoaluma (Wests Tigers), Francis Molo (St George Illawarra Dragons), Izack Tago (Penrith Panthers), Jaxson Paulo (South Sydney Rabbitohs), Jaydn Su’A (St George Illawarra Dragons), Jazz Tevaga (Warriors), Josh Aloiai (Manly-Warringah Sea Eagles), Josh Schuster (Manly-Warringah Sea Eagles), Keenan Palasia (Brisbane Broncos), Luciano Leilua (North Queensland Cowboys), Martin Taupau (Manly-Warringah Sea Eagles), Mathew Feagai (St George Illawarra Dragons), Ronald Volkman (Warriors), Spencer Leniu (Penrith Panthers), Taylan May (Penrith Panthers), Toafofoa Sipley (Manly-Warringah Sea Eagles)

Cook Islands: Tinirau Arona (Wakefield), Geoff Daniela (St Marys), Anthony Gelling (NZ), Kayal Iro (Newtown Jets), Andre Iro (Southport), Reece Joyce (NZ), Makahesi Makatoa (Parramatta Eels), Steven Marsters (Thirroul Butchers), Esan Marsters (Gold Coast Titans), Davvy Moale (South Sydney Rabbitohs), Malachi Morgan (Southport), Moses Noovao-McGreal (Norths Devils), Pride Pettersen-Robati (Warriors), Brendan Piakura (Brisbane Broncos), Reuben Porter (Tweed Heads), Reuben Rennie (Newtown Jets), Vincent Rennie (Newtown Jets), Brodie Tamarua (NZ), Aaron Teroi (Central Queensland Capras), Xavier Willison (Brisbane Broncos)

Papua New Guinea v Fiji: 7.50pm at Campbelltown Sports Stadium

Papua New Guinea Rugby League 2017

Papua New Guinea take on Wales in the opening round of the RLWC. (Image: NRL)

St George Illawarra’s Jack de Belin has not been included in Papua New Guinea’s squad for their upcoming Test against Fiji but newly appointed head coach Stanley Tepend is hopeful the lock will accept a call-up later in the year. 

Tepend and his predecessor Michael Marum have held discussions with De Belin about representing his grandmother’s birth nation over the last 12 months.

De Belin only returned to the NRL last year and hasn’t played representative football since 2018, with the 31-year-old ruling himself out of Kumuls selection for next week’s Test at Campbelltown.

PNG squad: Alex Johnston (South Sydney Rabbitohs), Robert Derby (Northern Pride), David Mead (Brisbane Broncos), Justin Olam (Melbourne Storm), Terry Wapi (PNG Hunters), Lachlan Lam (Sydney Roosters), Epel Kapinias (Wynnum Manly Seagulls), Wartovo Puara (PNG Hunters), Sylvester Namo (PNG Hunters), Nixon Putt (Central Capras), Daniel Russell (Easts Tigers), Liam Horne (Norths Devils), Kyle Laybutt (Townsville Blackhawks), Emmanuel Waine (PNG Hunters), McKenzie Yei (Central Capras), Jacob Alick (Gold Coast Titans), Dilbert Issac (PNG Hunters), Sherwin Tanabi (PNG Hunters), Cruise Ten (Souths Logan)

Fiji: Tui Kamikamica (Melbourne Storm), Vuate Karawalevu (Sydney Roosters), Viliame Kikau (Penrith Panthers), Issac Lumelume (Canterbury Bulldogs), Iosefo Masi (North Queensland Cowboys), Taane Milne (South Sydney Rabbitohs), Laitia Moceidreke (North Queensland Cowboys), Kevin Naiqama (Sydney Roosters), Mikaele Ravalawa (St George Illawarra Dragons), Taniela Sadrugu (North Queensland Cowboys), Maika Sivo (Parramatta Eels), Penioni Tagituimua (Canterbury-Bankstown Bulldogs), Sunia Turuva (Penrith Panthers), Semi Valemei (Canberra Raiders), Brandon Wakeham (Canterbury-Bankstown Bulldogs), Mesake Kurititoga (Nadera Panthers), Lamar Liolevave (Tweed Seagulls), Netane Masima (Wests Magpies), Keylen Miller (Mounties), Tikiko Noke (Parkes Spacemen), Waqasaqa Qiolevu (Yasawa Saints), Nasoki Ralulu (Bomballa Blue Heelers),  Joseva Rasiga (Parkes Spacemen), Joseph Ratu (Tweed Seagulls), Ethan Robinson, Pio Seci (Avignon), Pio Sokobalavu (Mounties) Maika Tudravu (Sarina Crocs), Marika Turagaiviu (USP Raiders),  Ratu Inoke Vasuturaga (Kinoya Eagles).

Maika Sivo gives the thumbs up

Maika Sivo (Photo by Cameron Spencer/Getty Images)

Sunday, June 26

State of Origin II: 7.50pm AEST at Optus Stadium

New South Wales: 

  1. James Tedesco (c)
  2. Brian To’o
  3. Matt Burton
  4. Stephen Crichton
  5. Daniel Tupou
  6. Jarome Luai
  7. Nathan Cleary
  8. Payne Haas
  9. Damien Cook
  10. Jake Trbojevic
  11. Cameron Murray
  12. Liam Martin
  13. Isaah Yeo
    Interchange
  14. Api Koroisau
  15. Junior Paulo
  16. Siosifa Talakai
  17. Angus Crichton
    Reserves
    Nicho Hynes, Victor Radley,
    Clinton Gutherson, Jordan McLean.

Queensland: To be announced.


بت برو
سایت bet boro

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *